Proso
Proso, sitna žitarica sa bogatom istorijom u ishrani, donosi mnoge koristi za zdravlje i dobrobit organizma. Proso, oljuštena i hranljiva žitarica, pruža mnoštvo blagodeti za vaše zdravlje. Poznat po svojim karakteristikama jačanja bubrega, slezine i pankreasa, proso postaje važan deo uravnotežene ishrane. Sa svojim bogatstvom hranljivih materija, proso se izdvaja kao izvor vitalnih vitamina i minerala. Ova žitarica podstiče baznost organizma i tako uspešno smanjuje kiselost, ograničavajući razvoj bakterija i delujući protiv gljivica.
Uz svoj doprinos zdravlju bubrega, slezine i pankreasa, proso pruža podršku prevenciji pobačaja i promoviše opšti zdravstveni balans. S obiljem vitamina B, posebno niacina, B17 i B6, proso obogaćuje ishranu kalcijumom, gvožđem, magnezijumom i cinkom. Jedna od posebnih prednosti prosa je njegova neprisutnost glutena, čineći ga odličnim izborom za osobe koje se bore s celijakijom ili osetljivošću na gluten. Međutim, ljudima s problemima sa štitnom žlezdom preporučuje se umerena konzumacija. Uzimanje prosa ima širok spektar koristi za oralno zdravlje, uključujući smanjenje rasta bakterija u ustima. Takođe je priznato kao najbolji saveznik protiv prekomernog rasta kandide, posebno Candida albicans. Izuzetno je korisno za regulaciju varenja, a takođe se preporučuje i kao pomoć u slučaju dijareje i povraćanja. Da bi se ublažila jutarnja mučnina, supa od prosa je izvanredna opcija. Proso, sa riznicom aminokiselina i svojim blagotvornim svojstvima, postaje nezaobilazan deo vaše ishrane. Važno je uključiti ga u raznolik meni kako biste iskusili sve zdravstvene dobrobiti koje donosi.
Kako se proso priprema / kuva?
1. Priprema prosa: Pre pranja prosa, preporučuje se da ga ostavite da odstoji u vodi nekoliko sati ili čak preko noći. Ovo će pomoći da se smanji vreme kuvanja i olakša varenje. Nakon što je proso natopljen, dobro ga isperite pod hladnom vodom kako biste uklonili višak škroba.
2. Kuvanje prosa: Za kuvanje prosa, odnos vode i prosa je obično oko 2:1. To znači da ćete koristiti dvostruku količinu vode u odnosu na količinu prosa. Na primer, za 1 šolju prosa, koristićete 2 šolje vode.
3. Dodavanje soli (opciono): Možete dodati prstohvat soli u vodu dok kuvate proso kako biste poboljšali ukus.
4. Kuvanje: Stavite oprano proso i vodu (sa solju, ako koristite) u šerpu. Dovedite vodu do ključanja, a zatim smanjite temperaturu na nisku i pokrijte šerpu. Neka proso krčka otprilike 15-20 minuta ili dok zrna ne postanu mekana i voda se apsorbuje. Vreme kuvanja može varirati, pa povremeno proveravajte.
5. Pustite da odstoji: Nakon što je proso skuvano, isključite vatru i ostavite ga da odstoji još 5-10 minuta. Ovo će omogućiti da zrna upiju preostalu vodu i postanu mekša.
6. Rastresanje prosa: Nakon što je proso odstojalo, viljuškom ga lagano rastresite kako biste razdvojili zrna i postigli rastresitu teksturu.
7. Posluživanje: Skuvano proso možete koristiti kao prilog uz razna jela, dodavati ga u salate, supe, čorbe ili ga upotrebiti kao osnovu za različite obroke.
Kako se proso može konzumirati?